Pledged Aldermen and Candidates

Thank you to the following aldermen and candidates who have pledged their support for the continued implementation of the Chicago Cultural Plan. To read the full pledge of support, click here.

1st Ward Alderman Proco Joe Moreno

1st Ward candidate Andrew Hamilton

1st Ward candidate Ronda Locke

2nd Ward candidate Alyx Pattison

2nd Ward candidate Bita Buenrostro

2nd Ward candidate Steve Niketopoulos

2nd Ward candidate Stacey Pfingsten

3rd Ward Alderman Pat Dowell

3rd Ward candidate Patricia Horton

4th Ward Alderman Will Burns

4th Ward candidate Norman Bolden

5th Ward Alderman Leslie Hairston

5th Ward candidate Anne Marie Miles

5th Ward candidate Jocelyn Hare

5th Ward candidate Jedidiah Brown

6th Ward Alderman Roderick Sawyer

6th Ward candidate Richard Wooten

7th Ward Alderman Natashia Holmes

8th Ward candidate Faheem Shabazz

9th Ward Alderman Anthony Beale

9th Ward candidate Ted Williams III

10th Ward Alderman John Pope

10th Ward candidate Olga Bautista

10th Ward candidate Richard Martinez

10th Ward candidate Samantha Webb

12th Ward Alderman George Cardenas

15th Ward candidate Raymond Lopez

15th Ward candidate Rafael Yanez

15th Ward candidate Adolfo Mondragon

18th Ward candidate Chuks Onyezia

18th Ward candidate Consandra Harris

19th Ward Alderman Matt O’Shea

21st Alderman Howard Brookins Jr.

21st Ward candidate Doris Brooks

21st Ward candidate Ken Lewis

22nd Ward Alderman Ricardo Munoz

23rd Ward Alderman Michael Zalewski

24th Ward candidate Vetress Boyce

24th Ward candidate Michael Scott Jr.

24th Ward candidate Roger Washington

25th Ward Alderman Daniel Solis

25th Ward candidate Jorge Mujica

25th Ward candidate Byron Sigcho

26th Ward Alderman Roberto Maldonado

26th Ward candidate Adam Corona

27th Ward Alderman Walter Burnett

28th Ward Alderman Jason Ervin

29th Ward candidate Bob Galhotra

29th Ward candidate Stephen Robinson

30th Ward Alderman Ariel Reboyras

31st Ward Alderman Ray Suarez

31st Ward candidate Irma Cornier

31st Ward candidate Sean Starr

32nd Ward candidate Elise Doody-Jones

33rd Ward Alderman Deb Mell

33rd Ward candidate Tim Meegan

33rd Ward candidate Annisa Wanat

34th Ward Alderman Carrie Austin

35th Ward Alderman Rey Colon

36th Ward candidate Alonso Zaragoza

36th Ward candidate Omar Aquino

37th Ward Alderman Emma Mitts

38th Ward candidate Heather Sattler

39th Ward Alderman Margaret Laurino

39th Ward candidate Robert Murphy

39th Ward candidate Joseph Laiacona

40th Ward candidate Dianne Daleiden

41st Ward Alderman Mary O’Connor

41st Ward candidate Joe Lomanto

42nd Ward Alderman Brendan Reilly

43rd Ward Alderman Michele Smith

43rd Ward candidate Caroline Vickrey

43rd Ward candidate Jen Kramer

43rd Ward candidate Jerry Quandt

44th Ward Alderman Tom Tunney

44th Ward candidate Mark Thomas

45th Ward Alderman John Arena

45th Ward candidate Michael Diaz

46th Ward Alderman James Cappleman

46th Ward candidate Amy Crawford

47th Ward Alderman Ameya Pawar

47th Ward candidate Rory Fielder

48th Ward Alderman Harry Osterman

49th Ward Alderman Joe Moore

49th Ward candidate Donald Gordon

50th Ward candidate Shajan Kuriakose